Türkçe

1 mayısı Nijmegen’ de kutluyoruz

İŞÇİ ve EMEKÇİLERİN MÜCADELE GÜNÜ

1 Mayıs tüm  dünyada işçi ve emekçilerin günü olarak biliniyor. Bu gelenek Hollanda’da Belçika ve Almanya gibi ülkelerin aksine daha az yaygın. Biz bunu değiştirmek istiyoruz, 2015 yılında  birçok konunun ele alındığı  geniş bir kutlama organize ediyoruz.

Emek, kutlamaya değerdir. Bugün emeğe ve emekçiye saygı duymak ve değer vermek herzamankinden daha fazla önemli.  Bankacılar, borsacılar, yöneticiler ve politikacılar birilerinin çalışıp onlara para kazandırmasını çok doğal karşılarlar.  Sürdükleri saltanat maaşlı ya da bazan da hiçbir karşılık almadan çalışan emekçiler tarafindan sağlanır ki  bunlar da genelde eğitim ve sağlık sektöründendir. 1 mayısta kazancın değil de emeğin önemini vurguluyor ve kutluyoruz.  Biz, birlikte iyi bir hayat için beraber çalışmayı, uygun ve gereken birlikteliği sağlayarak, bu tutkuyla  bizi ileriye getirecek olan emeğin önemini vurguluyoruz.  Ranta HAYIR diyoruz ve bunu derken rakamların arkasındaki insana EVET diyoruz.

1 mayısta bir program dahilinde Nijmegen’de bir yürüyüş  düzenliyoruz.  Özellikle sağlık ve eğitim alanında  önem taşıyan noktalarda duracağız. Centraal Station’un karşısındaki Schaek Mathonsingel’ da ( araba parkının çıkışında) toplanacağız   Graafseweg boyunca yürüyerek Wolfskuil bölgesine geleceğiz, daha sonra Waterkwartier bölgesinde kısa bir  yürüyüş yaparak gezimizi şehir merkezinde tamamlayacağız.

Konuşmacılar çeşitli yerlerde kısaca günün önemini belirten temalara değinecekler.

Gösteri sonrası saat 19.00 dan itibaren Café Klinker- Mulawan’da ( adres: Broeckhuysenstraat 46). Yemek(-gönüllü ve isteğe bağlı küçük bir ücret  karşılığıdır ve bu para sokakta kalmak zorunda olan mültecileri desteklemek için kullanılacaktır) .   Yemekten sonra çok çeşitli müzik gösterileri vardir.  Günü Onderbroek’ta  bir “afterparty” ile  kapatacağız Adres: Tweede Walstraat 21

Sen de katıl!

Bu,  yeni bir geleneği birlikte başlatmak, biçimlendirmek ve  birlikte güzel bir geleceğ gidebilmek için bir olanaktır.

1 mayıs kutlamalrı esnasında şu 4 tema/sorun işlenecektir: emek, sağlık, eğitim ve göç.